Biennale w Cieszyńskiej Wenecji

, Cieszyn, Zapowiedzi

Jakiś czas temu grupa przyjaciół wpadła na pomysł zorganizowania w nadolziańskim grodzie Biennale w Cieszyńskiej Wenecji. Akcja zyskała poparcie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, zwłaszcza studenckich kół naukowych i Instytutu Sztuki. W efekcie przygotowania do Biennale, których organizatorem jest nieformalna grupa “Młynówka”, ruszyły pełną parą. Impreza rozpocznie się 26 kwietnia i potrwa trzy dni.

- Wiele osób twierdzi, że Cieszyn to zaścianek, że nic się tu nie da zrobić, że to koniec Polski… I na przekór tym malkontentom chcemy pokazać, że w tym mieście dzieje się wiele fantastycznych rzeczy i jest tu wielu zdolnych ludzi. Do pomocy w organizacji imprezy włączyły się koła naukowe działające na uniwersytecie, studenci a także pracownicy Instytutu Sztuki – mówią organizatorzy przedsięwzięcia. - Mamy szczerą nadzieję, że w organizację włączy się też miasto, no i oczywiście mieszkańcy. Organizując Biennale w Wenecji Cieszyńskiej chcemy stworzyć miejsce, w którym lokalni artyści będą mogli zaprezentować swoją działalność. Do tej pory nie było w Cieszynie takiego wydarzenia, na którym mogliby zaprezentować swoją twórczość zarówno studenci, ich wykładowcy i artyści, którzy w jakiś sposób zaistnieli już na polskim (i nie tylko polskim) rynku sztuki. Biennale w Wenecji Cieszyńskiej stwarza artystom możliwość prezentacji i promocji, ale także daje szanse miastu na wykorzystanie artystycznego potencjału, jaki w nim tkwi. Przy okazji chcemy także zwrócić uwagę opinii publicznej na zaniedbaną Cieszyńską Wenecję, która jest miejscem niepowtarzalnym i unikatowym.

W pierwszej edycji imprezy weźmie udział ponad 70 artystów. Odbędą się wystawy i koncerty, które będzie można podziwiać między innymi w: hali starej drukarni przy ulicy Schodowej 11, barze “Cieszyńska Wenecja”, budynku Spółki Wodnej dla Utrzymania Kanału Młynówka, klubie “Dziupla” w Czeskim Cieszynie czy budynku Starostwa Powiatowego. Nie zabraknie też imprez towarzyszących. Przykładowo 28 kwietnia o godz. 17.00 w parku Pokoju wystąpią: Alex Maj, Karol Foltyński i Alkazelcer. Dodatkowe informacje, zwłaszcza na temat ciągle poszerzanego programu, można znaleźć na stronie imprezy www.biennalecieszyn.pl.

(mw)

Drukuj Drukuj