Nowy album Radogosta już jest! Czas na mroczną stronę lasu!

, Cieszyn, HaloPatronat, Kultura

Pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego zespół Radogost, jedna z najważniejszych folk metalowych kapel w Polsce, wydał właśnie nowy, czwarty już album. Portal haloCieszyn.pl, obok Radia Revolta i portali: folkmetal.pl, folk24.pl oraz OX.pl, jest jednym z patronów medialnych nowej płyty.

Zespół Radogost powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Łukasza Muschiola (a zarazem pierwszego wokalisty grupy) oraz Łukasza Goszyka (obecnie nie należy już do składu). Gra muzykę metalową z elementami folkowymi, a jego wizytówką są pełne ekspresji koncerty oraz dynamiczne utwory, w których mocne gitarowe riffy i agresywne bębny zestawiono z dźwiękiem skrzypiec. Kapela od samego początku nawiązuje w tekstach do legend, mitów, podań i wierzeń słowiańskich, kultywując tradycje ludów zamieszkujących tereny dawnej Polski, Czech i Słowacji. Radogost nagrał wcześniej trzy albumy: „Dwa hektary żywego lasu” (2006), „To nie był wilk” (2006) oraz „W cieniu wielkiego dębu” (2008), ma także na koncie wiele koncertów w kraju i za granicą (między innymi podczas festiwali „Hell Fast Attack” w Czechach, „Perunica Fest” na Słowacji, „Moonfog Festival” we Wrocławiu czy „Hard Rock Rising 2012” w warszawskim klubie Hard Rock Cafe).

Kapela powróciła na scenę po ponad rocznej przerwie w kwietniu 2011 roku koncertami w Krakowie i Chorzowie – z nowym materiałem i nowymi ludźmi. Obecnie skład Radogosta tworzą: Marcin „Velesar” Wieczorek (wokal), Łukasz „Mussi” Muschiol (gitara prowadząca, wokal wspomagający), Jan „Thifall” Musioł (skrzypce), Marian Kolondra (gitara rytmiczna), Rafał Bujok (gitara basowa) i Marcin „Talar” Tatar (perkusja). Efektem ich współpracy jest album „Dark Side of the Forest”, którego premiera nastąpiła właśnie dzisiaj (dosłownie kilka minut temu). Płyta została wydana w formie dwułamowego digipacka i zdecydowanie różni się od poprzednich. Jest bardziej metalowa, a przede wszystkim w języku angielskim (przy czym specjalnie dla polskich fanów zespół przygotował niespodziankę – utwór „Radogost” został nagrany zarówno w wersji angielskiej, jak i polskiej). Sporą zmianę wprowadziła też rotacja na stanowisku wokalisty. Nietrudno także stwierdzić, że nowy album jest najbardziej dojrzałym materiałem w dotychczasowym dorobku Radogosta.

- Nowy album różni się od poprzednich przede wszystkim muzykami, a co za tym idzie – charakterem i temperamentem. Oczywiście jest bardziej techniczna, troszkę bardziej skomplikowana i zakręcona, ale myślę, że to głównie zasługa „świeżej krwi” – mówi Łukasz Muschiol. – Płyta skierowana jest głównie do osób, które mają dość tandety i komercji płynących ze stacji radiowych i telewizyjnych.

Czym nowe wydawnictwo może zachęcić „starych” i nowych fanów Radogosta?

- Na przykład pierwszym wrażeniem – czyli dobrym singlem „Watra”, do którego powstaje właśnie teledysk, dobrą okładką i pochlebnymi recenzjami mediów. Sama muzyka się broni i nie mamy się czego wstydzić, więc wystarczy pokazać ludziom, że to nie jest przeciętna produkcja, tylko coś z duszą – dodaje Łukasz Muschiol.

Od września grupa zaczyna serię koncertów promujących nowy album. Nieoficjalnie poznaliśmy także kilka informacji na temat wspomnianego teledysku do “Watry”. W chwili obecnej jest na etapie montażu, a powstawał na terenie Osady Warownej “Białogród” w Strumieniu w dwóch turach – pierwsze nagrania odbyły się pod koniec stycznia (przy -25 stopniach Celsjusza!), zaś kolejne z końcem lipca. W nagraniach, prócz członków zespołu, wzięli także udział Słowianie z Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Białogród” oraz członkinie Teatru Ognia “Inferis”.

A jakie są dalsze plany kapeli? Jak dowiedzieliśmy się od członków grupy – przede wszystkim granie kolejnych koncertów, promowanie się w Polsce i nie tylko, a także… nagranie nowej płyty! Okazuje się, że materiał na następny album jest już w większości gotowy i czeka teraz na swoje przysłowiowe 5 minut. Zanim jednak to nastąpi, prezentujemy poniżej jeden z utworów z płyty „Dark Side of the Forest”, a także „Promo Track”, czyli utwór promocyjny złożony z części wszystkich kawałków dostępnych na albumie.

RADOGOST – Remember My Name (Warrior’s Farewell Song)

*   *   *

RADOGOST – Dark Side of the Forest (Promo Track)

(pw)

Drukuj Drukuj