Militaria i historia w Hażlachu

, Hażlach, Zapowiedzi

PlakatW Hażlachu trwają przygotowania do Rodzinnych Spotkań z Historią, które odbędą się w weekend 25 i 26 czerwca przy Gminnym Ośrodku Kultury. Organizatorzy zaplanowali szereg atrakcji, wśród których zarówno młodsi, jak i starsi, znajdą coś dla siebie.

Impreza rozpocznie się na cieszyńskim rynku w sobotni poranek. O godz. 9.00 zaprezentują się tam pojazdy i rekonstruktorzy, którzy następnie udają się do Hażlacha. Tam, na terenie wokół GOK-u, w samo południe, ruszą dynamiczne pokazy pojazdów wojskowych. Takich pokazów w ciągu militarnego weekendu będzie kilka. Ciężarówkami, wozami transportowymi i pojazdami pancernymi będzie można się też przejechać, co z pewnością będzie nie lada gratką – zwłaszcza dla najmłodszych.

Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia, zaplanowano rekonstrukcje działań wojennych, które będą odnosić się do czasów II wojny światowej. Grupy zaprezentują walki, jakie odbyły się na przełomie 1944 i 1945 roku w rejonie Strumienia i Pruchnej. Podczas inscenizacji walczyć będą ze sobą wojska radzieckie i niemieckie. Na polu bitwy stanie ponad 60 osób! Będzie również prezentacja ataku partyzantów na kolumnę niemieckich pojazdów.

- Do Hażlacha zjadą najlepsze grupy rekonstrukcyjne z całego kraju, wśród nich między innymi Kocka Chorągiew Pancerna, która zaprezentuje działania wojenne prowadzone na przełomie XVI i XVII wieku. W programie również dioramy, prelekcje i wystawy. Będzie szpital polowy i obozowisko wojsk amerykańskich z czasów II wojny światowej. Nie zabraknie odniesień do współczesnych wojen. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ zaprezentuje posterunek kontrolny na drodze Kair – Suez Błękitnych Hełmów. Grupa rekonstrukcyjna 3. batalionu brytyjskiego 16. Brygady Powietrzno-Desantowej przybliży misje z lat 2003-2008 w Iraku i Afganistanie. Organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji także dla najmłodszych. Będzie poligon dla dzieci, strzelnice i paintball – informuje Hanna Blokesz-Bacza.

Rodzinne Spotkania z Historią są kontynuacją wcześniejszych Pikników Militarnych, które w Hażlachu były organizowane od 2006 roku. Organizatorami tegorocznego wydarzenia są wójt Hażlacha oraz GOK w Hażlachu.

mat. pras.

Drukuj Drukuj