Impresje z Mikrolandii

, Cieszyn, Kultura

Fot. z archiwum szpitalaBąbelki w dozowniku mydła, piana na dnie szklanki, plastykowa spirala, tarło do warzyw czy stary budzik to przykłady obiektów, które – fotografowane z odległości kilku centymetrów – mogą wyglądać atrakcyjnie. Barwne makrofotografie Zbigniewa Wojnara będzie można obejrzeć podczas kwietniowej wystawy w Galerii Zmiennej Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

- Od dawna pasjonuje mnie sztuka, zwłaszcza malarstwo. Maluję oleje i akwarele, rysuję, tworzę grafiki komputerowe – mówi artysta, który jest również lekarzem z Zaolzia. – Inspiracją są fotografie z licznych podróży, przyroda, malownicze zakątki, czasami też banalne motywy, których zwykłe oko nie zauważa – kałuże, topniejący śnieg, odblaski, struktury na murach.

Kiedy dziesięć lat temu Zbigniew Wojnar zakupił aparat cyfrowy, zaczęły się jego eksperymenty z makrofotografią przedmiotów użytku codziennego. Kwietniowa wystawa pokazuje plon tej fascynacji. „Impresje z Mikrolandii”, jak nazwał ją sam autor, przenoszą widza do innego świata – podobnie zresztą jak jego książki, ponieważ Zbigniew Wojnar jest też autorem kilku dzieł literackich z dziedziny fantastyki naukowej.

Autor eksponowanych w szpitalnej galerii prac urodził się w Karwinie (Czechy). Po ukończeniu studiów medycyny w Ołomuńcu pracował na wydziale chorób wewnętrznych szpitala górniczego w Karwinie, a od roku 1996 trudni się alergologią oraz immunologią kliniczną. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycznego w Republice Czeskiej.

(del)

Drukuj Drukuj