Diety w chorobach wątroby, trzustki i żołądka

, Cieszyn, Zapowiedzi

Fot. z archiwum szpitala

Układ pokarmowy to olbrzymia fabryka, dzięki której wszystkie nasze organy zyskują energię do pracy. Co zrobić, gdy nagle prawidłowe funkcjonowanie tego układu zostanie zaburzone? Jak powinniśmy się odżywiać w chorobach żołądka, wątroby i trzustki, aby wspomóc proces leczenia i poprawić ich funkcje? Na te pytania odpowiedzą dietetyczki ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie podczas spotkania prozdrowotnego z cyklu “Pro salute”, które odbędzie się 23 maja o godz. 16.00 w Sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego.

- Dieta zwykle kojarzy się z odchudzaniem, ze stosowaniem rygoru, rezygnacją z ulubionych potraw i spożywaniem niesmacznych posiłków. Jednak dieta to sposób odżywiania, w skład którego wchodzi co i ile jemy oraz pijemy w ciągu dnia. Odpowiednia dieta bywa często podstawową metodą leczenia wielu chorób – mówią Beata Czernik i Bożena Hoinkes, specjalistki z cieszyńskiego szpitala.

Zwiększając spożycie błonnika można wyeliminować zaparcia, a w ten sposób zapobiec stałemu zatruwaniu organizmu przez wchłaniające się w jelitach toksyny. Ważna jest odpowiednia podaż płynów, które są niezbędne do prawidłowego uformowania masy stolca. Zalecenia żywieniowe są bardzo ważną częścią procesu leczenia choroby refluksowej. U większości pacjentów to właśnie stosowanie się do zaleceń powoduje znaczne złagodzenie występujących objawów bądź ich całkowite ustąpienie. Warto zatem zapoznać się między innymi z podstawowymi zasadami antyrefluksowej diety.

mat. pras.

Drukuj Drukuj