Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Brenna – szlaki turystyczne dla amatorów górskich wycieczek i nie tylko

4 września 2022 brenna szlaki turystyczne


Brenna to świetna baza wypadowa. Ta niewielka miejscowość w Beskidzie Śląskim oferuje sporo szlaków turystycznych do górskich wędrówek czy jazdy na rowerze. Położona ok. 30 km od Bielska-Białej oraz 80 km od Katowic, będzie dobrym kierunkiem nie tylko na weekend, ale również na jednodniowe wycieczki.

Brenna szlaki górskie – Błatnia

Beskid Śląski to świetne miejsce na piesze wycieczki. Szczyty są łatwe do zdobycia, nawet dla mniej wprawionych piechurów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – dłuższe pętle na całodniową wycieczkę, szlaki dla rodzin z dziećmi, biegaczy czy rowerzystów. Urokliwa Brenna szlaki prowadzą przede wszystkim na Błatnią, Równicę, Klimczok, Trzy Kopce Wiślańskie i Kotarz.

Wycieczka na Błatnią zajmuje mniej więcej trzy godziny. Szczyt można zdobyć na dwa sposoby, wybierając szlak czarny lub zielony. Dość szybko oba szlaki łączą się, więc główna różnica to punk startowy i początkowy etap spaceru. Przyjemna, leśna trasa z pojedynczymi bardziej stromymi podejściami. Po drodze można odpocząć na polanie Szarówka, z widokiem na Czantorię Wielką i Równicę. Niedługo przed szczytem znajduje się urokliwe schronisko, obok którego działa również restauracja Rancho.

Brenna szlaki turystyczne – Równica

Z Brennej prowadzi zielony szlak na Równicę – łatwa, przyjemna trasa prowadzi w większości przez las. Chociaż oferuje mniej atrakcji niż trasa z Ustronia (takich jak tor saneczkowy czy park linowy), jest zdecydowanie mniej oblegana, przez co jest bardziej kameralna i urokliwa. Lekki, ponad dwugodzinny spacer prowadzi do schroniska PTTK, z którego trzeba jeszcze podejść kilkaset metrów na sam szczyt.

To szybka, rekreacyjna trasa, dobra na szybki wypad czy wycieczkę z dziećmi. Pod Równicą znajdują się również dwie duże gospody, do których można podjechać samochodem, jeśli mamy ochotę i siły wyłącznie na krótki spacerek, w dodatku poprzedzonym sutym obiadem.

Brenna szlaki na dłuższe wycieczki – Kotarz

Z centrum Brennej można wybrać się na dłuższą wycieczkę, czyli ok. sześciogodzinną trasę na Kotarz. Choć jest to dość długi spacer, trasa jest przyjemna i prowadzi przez malownicze punkty widokowe i kilka atrakcji. Decydując się na taką pętlę nie będziemy wracać tą samą ścieżką, którą weszliśmy na szczyt.

Zaczynamy od niebieskiego szlaku, który po 1,5 km od centrum zaprowadzi nas do przystani wodnej w Hołcynie. Tym szlakiem dojdziemy na Halę Jaworową. W tym urokliwym i malowniczym miejscu wiele osób decyduje się na krótką przerwę i piknik. Z Hali Jaworowej, na Kotarz prowadzi czerwony szlak. W znajdującym się na szczycie barze można zjeść ciepły posiłek i napić się piwa. Stąd, podążając dalej czerwonym szlakiem dojdziemy do Grabowej, a następnie do Starego Gronia. Po drodze znajduje się drewniana wieża widokowa, która choć nie najwyższa (12 metrów), pozwala podziwiać Dolinę Hołcyny i Brennicy, Skrzyczne, Równicę pasmo Stożka i Czantorii.

Oprócz wymienionych tras, ma Brenna szlaki turystyczne prowadzące przez samą miejscowość i najciekawsze zakątki położone nieopodal. Będą świetną alternatywą dla górskich tras, dzięki którym poznamy Brenną od innej strony.

Redakcja halocieszyn.pl

Witaj na naszym blogu, który w pełni poświęcony jest miłości do turystyki i produktywnej rozrywce. Znajdziesz u nas inspirujące ciekawostki naukowe, podróżnicze porady i najlepsze miejsca, w których aktywnie odpoczniesz!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile litrów ma plecak szkolny?
Ile kosztuje helikopter?

Ile kosztuje helikopter?

4 czerwca 2024

Co ma większą powierzchnię księżyc czy Afryka?

Jesteś zainteresowany reklamą?