Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Browar Zamkowy w Cieszynie – wieloletnia tradycja warzenia piwa

4 września 2022 browar zamkowy cieszyn


Cieszyński browar działa nieprzerwanie od prawie dwóch wieków. Co szczególnie interesujące, przez ten czas piwo warzone jest tradycyjnymi metodami, z zastosowaniem maszyn pamiętających czasy cieszyńskich arcyksiążąt – Karola Ludwika Habsburga i jego syna, Albrechta Fryderyka. Browar Zamkowy kontynuuje regionalną tradycję piwowarską, a cały proces warzenia można zobaczyć na własne oczy. Z tego względu jest ważną atrakcją dla odwiedzających miasto.

Browar zamkowy w Cieszynie – burzliwe początki

Początki cieszyńskiego browaru sięgają 1653 roku. Cesarz Ferdynand III przekazał wtedy księstwo cieszyńskie swojemu synowi, księciu Ferdynandowi IV, który mianował Kaspara Tłuka z Toszonowic na regenta dóbr książęcych. To właśnie on otworzył na cieszyńskim zamku browar.

Początkowo spotkało się to z ostrymi protestami ze strony mieszczan, albowiem Tłuk złamał w ten sposób prawo, naruszając przywilej milowy miasta Cieszyna. W związku z reakcją mieszczaństwa, tymczasowo przerwano produkcję piwa, która jednak po pewnym czasie została wznowiona. Zastrzeżono przy tym, że piwo dostarczane będzie wyłącznie poza obszar jednej mili zarezerwowanej dla miasta.

Browar Zamkowy Cieszyn – rozwój za czasów Habsburgów

W 1838 roku Karol Ludwik Habsburg zdecydował się na gruntowną przebudowę kompleksu. Za sprawą wiedeńskiego architekta, Josepha Kornhäusla, większość ruin piastowskiego zamku rozebrano, a w ich miejsce powstał pałac w stylu klasycystycznym, z oranżerią i parkiem. Arcyksiążę Karol zarządził również budowę browaru, który został ukończony w 1846 roku.

Był to jeden z pierwszych polskich browarów, produkujących piwo na skalę przemysłową. Piwo szybko zyskało uznanie w Księstwie Cieszyńskim i Austro-Węgrach, a dalszy swój rozwój, Browar Zamkowy w Cieszynie zawdzięcza synowi arcyksięcia – Fryderykowi Albrechtowi.

Cieszyński Browar – nieprzerwana tradycja warzenia piwa

Cieszyńskie metody piwowarskie sięgają XV wieku. Mocno unowocześniony za czasów Habsburgów Browar Zamkowy, kultywuje te tradycje nieprzerwanie od 1846 roku. Po I Wojnie Światowej i upadku Austro-Węgier Browar zamkowy w Cieszynie został upaństwowiony. Podczas okupacji browar przejęli Niemcy. Produkując piwo dla niemieckich żołnierzy, przetrwał wojnę nienaruszony. Po II Wojnie Światowej browar włączono do browaru Bielska-Białej.

W latach 90. Browar Zamkowy został sprywatyzowany i wykupiony przez grupę Żywiec i działał w tej formie aż do wykupienia przez Felix Investments w 2020 roku. Aktywny do dziś, Browar Zamkowy Cieszyn jest najdłużej nieprzerwanie działającym browarem w Polsce.

Cieszyński browar – muzeum piwowarstwa

Oprócz nieprzerwanej produkcji różnych rodzajów piwa, Browar Cieszyński jest również dostępny dla zwiedzających. Podczas trwającej ponad godzinę wycieczki, można poznać i zobaczyć jak przebiega tradycyjny proces warzenia. Zaczynając od starego młyna do słodu, poprzez proces warzenia i fermentacji, aż do leżakowania i finalnie – linii rozlewniczej. Z tego względu Cieszyński Browar Zamkowy to ciekawa atrakcja, nie tylko dla koneserów piwa.

Redakcja halocieszyn.pl

Witaj na naszym blogu, który w pełni poświęcony jest miłości do turystyki i produktywnej rozrywce. Znajdziesz u nas inspirujące ciekawostki naukowe, podróżnicze porady i najlepsze miejsca, w których aktywnie odpoczniesz!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile litrów ma plecak szkolny?
Ile kosztuje helikopter?

Ile kosztuje helikopter?

4 czerwca 2024

Co ma większą powierzchnię księżyc czy Afryka?

Jesteś zainteresowany reklamą?