halocieszyn.pl

Blog tematyczny o turystyce i historii Cieszyna.

Turystyka

Co warto wiedzieć o Wieży Piastowskiej w Cieszynie?

Co warto wiedzieć o Wieży Piastowskiej w Cieszynie?

Bardzo wiele osób jako formę wakacyjnej rozrywki traktuje zwiedzanie zamków, czy wież. Jest to bardzo ciekawa forma zwiedzania czasu wolnego, dlatego też ma wielu zwolenników. Stare budowle pozwalają „przenieść się w czasie” i poczuć klimat dawnych czasów. Z tego tekstu dowiesz się więcej na temat Wieży Piastowskiej w Cieszynie.

Miasto Cieszyn – ogólne informacje

Miasto Cieszyn jest położone w południowej Polsce, blisko granicy z Czechami w województwie śląskim. Ciekawostką jest, że miasto to jest związane z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Dzięki temu Cieszyn cieszy się popularnością wśród turystów z całej Polski. Jeździ tam przede wszystkim wiele wycieczek szkolnych. Jeżeli natomiast chodzi o prawa miejskie to Cieszyn otrzymał je między 1217 a 1223 rokiem. Później stał się on centrum Księstwa Cieszyńskiego. Religiami dominującymi na terenie Cieszyna są: wyznanie rzymskokatolickie i wyznanie luterańskie. Opisywane miasto po stronie polskiej liczy prawie 33 tysiące mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi prawie 29 kilometrów kwadratowych. Natomiast Polski i Czeski Cieszyn wspólnie zajmuję 63 kilometry kwadratowe, które są zamieszkiwane przez prawie 60 tysięcy osób. W Cieszynie znajduje się wiele zabytków, które cieszą się popularnością wśród turystów.

Wieża Piastowska w Cieszynie

Wiele osób odwiedzając Cieszyn decyduje się na zwiedzenie Wieży Piastowskiej. Jest to jedna z głównych atrakcji w tym mieście i z pewnością warto ją zobaczyć. Wieża Piastowska znajduje się na Górze Zamkowej, a jej początki sięgają XIV wieku. Oznacza to, że jest to jeden z najstarszych zabytków na Śląsku Cieszyńskim. Wieża jest fragmentem średniowiecznego zamku Piastów. Jest to rodzaj budowli gotyckiej zbudowanej z kamienia. W dawnych czasach służyła ona jako schron w sytuacji przejęcia zamku. Jeżeli natomiast chodzi o wymiary wieży to ma ona około 30 metrów. Chętne osoby mogą wejść na górę wieży pokonując 121 schodów. Po dojściu na górę roztacza się przepiękna panorama całego Cieszyna – zarówno tego po polskiej, jak i czeskiej stronie. Co więcej, można również zobaczyć szczyty górskie. Wieża Piastowska jest otwarta od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 09:00 do 16:00. Jeżeli planujesz zwiedzanie tego zabytku, musisz pamiętać, że nie jest to możliwe w godzinach wieczornych. Warto zarezerwować cały dzień na zwiedzanie Cieszyna.

Konserwacja Wieży Piastowskiej

W latach 1976-1989 Wieża Piastowska była poddana pracom konserwatorskim. Elementami, które zostały odnowione były między innymi: krenelaż oraz narożne herby. Co więcej, podczas renowacji wybudowano również taras widokowy, który obecnie cieszy się naprawdę dużą popularnością. Jest to spowodowane powalającym widokiem na Cieszyn z góry wieży. Wieża Piastowska od czasów odnowienia jest najczęściej odwiedzanym punktem turystycznym w Cieszynie. Warto wiedzieć, że zwiedzanie wieży upoważnia również do wejścia do romańskiej rotundy Świętego Mikołaja w Cieszynie. Jest to również miejsce warte uwagi.

Udostępnij