halocieszyn.pl

Blog tematyczny o turystyce i historii Cieszyna.

Turystyka

Legenda o Studni Trzech Braci

Legenda o Studni Trzech Braci

W Polsce wiele osób jest zainteresowanych legendami. Być może jest to spowodowane zamiłowaniem do tradycji wśród Polaków. Od małego dzieciom czyta się znane legendy, które są związane z Polską. Takich opowieści jest naprawdę wiele i cieszą się one zainteresowaniem. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat studni trzech braci. Studnia Trzech Braci to bardzo znana legenda.

Stara przypowieść o Cieszynie

Stara przypowieść o Cieszynie opowiada o założycielach Cieszyna. Chodzi tutaj konkretnie o Leszka, Cieszka i Bolka. Byli to synowie ówczesnego króla Leszka III. Zajmowali się polowaniem w lasach, które rosły na terenie obecnego Cieszyna. Podczas jednego ze wspólnych wyjść bracia odnaleźli nieznane wcześniej źródło krystalicznie czystej wody. Tuż obok tego zbiornika znajdował się zapierający dech w piersiach widok na dolinę Ozy. Po tym wydarzeniu jeden z braci, Cieszko, zdecydował, że pobliżu tego miejsca wybuduje malutki, przytulny domek. Co więcej, stworzył również samodzielnie świątynię wraz z zamkiem na wzgórzu. I tak właśnie od słów „cieszyć się” powstało miasto, które nazwano Cieszynem.

Odmienna historia znanej legendy o Cieszynine – trzech braci Cieszyn

Inna wersja na temat powstania miasta Cieszyn dotyczy również trzech braci. Mówi ona o tym, że bracia po bardzo długiej rozłące spotkali się przy niewielkiej wielkości źródełku. I właśnie to spotkanie po latach dało im natchnienie do założenia nowego miasta, które w późniejszym czasie nazwano Cieszynem. Nazwa, tak jak wcześniej wspomniano została utworzona od słów „cieszyć się”. Całe wydarzenie miało miejsce w roku 810, więc naprawdę bardzo dawno temu. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że legendy niezwykle często mijają się z rzeczywistością. A wcześniej wspomniana studia według historyków mogła istnieć dopiero około roku 1430. Natomiast sam Cieszyn w dokumentach istnieje dopiero od mniej więcej XIII wieku. Wszystkie opowieści związane są jednak ze źródłem i to właśnie ono zapoczątkowało założenie osady, a później miasta Cieszyna.

Wodociąg, który związany jest z XVI wiekiem

W miejscu, gdzie znajdowało się wcześniej wspomniane źródło powstała Studnia Trzech Braci, którą bardzo dawno temu nazywaną Bracką. Leżała ona na terenie ogrodu dominikanów. Kiedyś to źródło sięgało aż do nawet zbocza przy Olzie. Ciekawostką jest fakt, że w 1516 roku w wyniku sprzedaży części gruntu, zawarto klauzulę o wolnym dostępie mieszczan do studni, jako ważnego ujęcia wody pitnej. Studnia te przez następne wieki służyła wszystkim mieszkańcom Cieszyna według swojego przeznaczenia. Z pewnością nikt w tych czasach nie wiązał jej z historią o powstaniu miasta Cieszyn. Jednak w późniejszym czasie legenda zaczęła być bardzo popularna, a studnia została nazwana Studnią Trzech Braci. Co więcej, na samej studni powstał też pamiątkowy napis. Wiele osób nie wie, że był on jednak w języku niemieckim, a II wojna światowa sprawiła, że jego utrzymanie nie było popierane. Ten tekst miał na celu przybliżenie legendy o Studni Trzech Braci.

Udostępnij