Fani historii z pewnością wiedzą jakie są najstarsze miasta w Polsce. Jednak wiele osób uważa, że Kalisz był pierwszym miastem. Oczywiście jest to błędne myślenie. Miasto to powstało 40 lat później, niż kilka miast, które otrzymały już prawa miejskie. Zatem jakie są najstarsze miasta w Polsce? Kiedy zaczęły one powstawać? Dowiedz się już teraz!
Jakie są najstarsze miasta w Polsce?
Obecnie w Polsce znajduje się aż 944 miasta. Jednak liczba ta wciąż rośnie. Pomimo opinii wielu osób, które uważają, że Kalisz jest najstarszym miastem, prawda jest inna. Oficjalnym najstarszym miastem w Polsce jest Złotoryja. Miejscowość ta leży w południowo – zachodniej części naszego kraju. Miasto to otrzymało prawa miejskie już w 1211 roku z rąk Henryka I Brodatego. Złotoryja zasłynęła z wydobycia prawdziwego złota. Dlatego początkowo miasto było zwane “Aurum”, które oznacza złoto z języka łacińskiego.
Kolejnym miastem, które nosi miano najstarszego miasta w Polsce jest Lwówek Śląski. Leży on na Dolnym Śląsku oraz znajduje się niecałe 25 kilometrów od Złotoryi. Miejscowość ta otrzymała prawa miejskie w 1217 roku. Na przestrzeni lat, nazwa miasta dość sporo razy się zmieniała. Jednak najczęściej używaną nazwą była “Lwia góra”.
Miejsce trzecie w rankingu najstarsze miasta w Polsce zajmuje Chełmo. Znajduje się w województwie kujawsko pomorskim. W 1233 roku Herman von Salza nadał miastu prawo lokacyjne. Większa część tego miasta jest położona na wzgórzu, co miało duży wpływ na jego nazwę. “Chełm” oznacza wzgórze, a stąd powstała nazwa Chełmo.
Kiedy założono miasto Cieszyn?
Cieszyna nie możemy dodać do rankingu najstarsze miasta w Polsce, jednak z pewnością jest to jedno z najstarszych miast na Śląsku. Z Cieszynem jest związana legenda, o której mogliśmy słyszeć. Jest to legenda Trzech Braci. Po długiej rozłące Bolko, Leszko i Cieszko mieli się w końcu zobaczyć. Do spotkania miało dojść w 810 roku. I to właśnie wtedy miał zostać założony Cieszyn. Jednak jest to tylko legenda. Prawa miejskie Cieszyn otrzymał pomiędzy 1217 a 1223 rokiem. Leży on przy granicy z Czechami. Dzieje Cieszyna sięgają aż do IX wieku. Księstwo cieszyńskie posiadało swoje centrum właśnie w Cieszynie od XIII wieku. Rządziły tam dwie bardzo ważne dynastie, Habsburgów oraz Piastów.
Jak powstał Cieszyn?
Ślady osadnictwa z V-VI wieku p.n.e możemy jeszcze zobaczyć na Górze Zamkowej, a także w Podoborze, które jest zwane “Starym Cieszynem”. Końcem VIII wieku, osadnicy na Górze Zamkowej zbudowali nowe grodzisko obronne. Z czasem miejsce to stało się bardzo istotne dla Śląska. Było tam centrum administracyjne, religijne oraz gospodarcze. W wieku XI podgrodzie pod Górą Zamkową zaczęło się rozrastać. Cieszyński gród urósł do kasztelanii, przez co zaczął podlegać królom Polski. W 1172 roku kasztelania cieszyńska weszła w skład kasztelanii raciborskiej, a w 1202 roku połączyło się z księstwem opolskim. Formalna lokacja miasta miała miejsce między 1217 a 1223 rokiem, jednak prawa miejskie dotyczące Cieszyna, początkowo były oparte na prawie lwóweckim.
Teraz już wiesz, jakie są pierwsze najstarsze miasta w Polsce oraz kiedy nadano im prawa miejskie!
Zobacz także: Gdzie leżą Karpaty w Polsce? Położenie geograficzne