halocieszyn.pl

Blog tematyczny o turystyce i historii Cieszyna.

Turystyka

Wejście na Śnieżkę – który szlak będzie najłatwiejszy?

Wejście na Śnieżkę – który szlak będzie najłatwiejszy?

Śnieżka jest najwyższym szczytem Karkonoszy i Sudetów, co przekłada się na jej popularność. Nic więc dziwnego, że szlaki na Śnieżkę cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów – i to o każdej porze roku. Na szczyt góry prowadzi kilka szlaków, różniących się od siebie stopniem trudności. Który z nich jest najłatwiejszy?

Niebieski szlak z Karpacza

Osoby, które decydują się ruszyć na Śnieżkę niebieskim szlakiem, swoją przygodę rozpoczną tuż przy Świątyni Wang, która jest najstarszym obiektem sakralnym w całości zbudowanym z drewna, jeśli chodzi o teren Polski. Po około 50 minutach marszu oczom turystów ukaże się Polana, skąd droga wiedzie do znanego wszystkim schroniska – Strzechy Akademickiej. Po kolejnych 50 minutach wędrowcy docierają do głównego karkonoskiego szlaku, który wiedzie prosto pod Dom Śląski, skąd rozpoczyna się atak szczytowy.

Niebieski szlak na Śnieżkę uznawany jest za jedną z najłatwiejszych dróg na szczyt. Pomimo tego dostarcza turystom mnóstwo wrażeń estetycznych, a także zapierających dech w piersiach widoków. Po drodze można zatrzymać się w schronisku na ciepły posiłek i aromatyczną kawę.

Czerwony szlak z Karpacza

Jest to szlak, którego długość wynosi 6,5 km. Rozpoczyna się w tym samym miejscu, co czarny szlak. Wystarczy 70 minut spaceru, by znaleźć się przy Schronisku nad Łomniczką – niestety obecnie zamkniętym. Stąd droga wiedzie prosto do domu Śląskiego, skąd można wyruszyć na szczyt. Szlak czerwony uznawany jest za jeden z najpopularniejszych szlaków wiodących na Śnieżkę,  jednak trasa jest stosunkowo trudna – pełna zdradzieckich kamieni i pagórków.

Żółty szlak z Karpacza 

Jest to szlak o długości 10,2 km, przez wiele osób uznawany za najpiękniejszy. Turyści wybierający się na wędrówkę tym szlakiem mogą liczyć nie tylko na zapierające dech w piersiach widoki, ale także liczne atrakcje. Szlak ten rozpoczyna się podobnie jak szlak niebieski, przy świątyni Wang, skąd wędrowcy docierają na Polanę. Po 30 minutach spaceru trasa trafia pod Pielgrzymy – znaną wszystkim formację skalną o wysokości nawet 25 m. Kolejnym punktem na trasie jest Słonecznik – kolejna formacja skalna, nieco niższa niż poprzednia. Z tego miejsca do domu Śląskiego prowadzi przyjemna, łagodna i atrakcyjna pod względem widokowym trasa, którą można pokonać w niespełna półtorej godziny. Pozostaje już tylko wejście na szczyt.

Zielony szlak z Karpacza na Śnieżkę

Śnieżkamoże też być z łatwością zdobyta przez osoby, które chcą wyruszyć na szczyt z centrum Karpacza. Mogą one wybrać zielony szlak. Jest to jedna z najmniej popularnych dróg, jeśli chodzi o wędrówkę w stronę Śnieżki. Trasa rozpoczyna się przy Hotelu Majestic w Karpaczu, wiedzie przez Rozdroże Łomnickie, by skrzyżować się na polanie ze szlakami żółtym i niebieskim. Wędrowcy następnie docierają nad kocioł Wielkiego Stawu, by stąd rozpocząć swoją wędrówkę na szczyt.

Czarny szlak – najłatwiejsza droga na Śnieżkę

Pomimo tego, że wśród turystów zdania są podzielone, to właśnie przez wielu z nich czarny szlak uznawany jest za najłatwiejszą drogę na Śnieżkę. Co prawda osoby, które wyruszają na wędrówkę tę drogą muszą liczyć się z tym, że widoki w drodze na szczyt nie będą zbyt imponujące. 

Jest to najkrótsza trasa, jednak w większości wiedzie ona przez pozbawiony górskich widoków, zalesiony odcinek. Wielu turystów, którzy chcą skrócić sobie wędrówkę, decyduje się wyjechać z Karpacza na Kopę kolejką linową. Następnie wystarczy zaledwie 15 minut spaceru, by dotrzeć do Przełęczy pod Śnieżką, skąd można rozpocząć atak szczytowy. Szlak czarny jest najlepszym wyborem w przypadku osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z górskimi wędrówkami. Wariant ten często wybierają także rodzice z dziećmi, dla których przejazd kolejką linową jest niezapomnianą atrakcją.

Podsumowując, zdania co do tego, który ze szlaków na Śnieżkę jest najłatwiejszy, są podzielone. Zdecydowana większość turystów wymienia dwa szlaki: niebieski i czarny. I o ile ten pierwszy jest zdecydowanie dłuższy, to pod względem technicznym jest o wiele łatwiejszy. Szlak czarny być może nie zachwyca pięknymi widokami i jest dość krótki, jednak bez wjazdu kolejką linową różnica wysokości do pokonania jest naprawdę duża. Trasa jest dość stroma, co może sprawiać sporo trudności zwłaszcza początkującym piechurom.

Podsumowując, turyści, którzy chcą zdobyć Śnieżkę, muszą wziąć pod uwagę nie tylko trudność poszczególnych tras, ale także własne możliwości i preferencje. Na szczęście wybór dostępnych dróg jest naprawdę szeroki, toteż każdy turysta wybierze tę, która jest dla niego najlepsza.

Udostępnij