Cieszyn – wcześniej stolica Księstwa Cieszyńskiego – to miasto o długiej i bardzo ciekawej historii. Niegdyś będące siedzibą Piastów, wraz z końcem dynastii i wojną trzydziestoletnią przeszło pod panowanie Habsburgów. Po I Wojnie Światowej stało się przedmiotem sporu terytorialnego między Polską a Czechosłowacją, który ostatecznie zakończył się podziałem miasta na Polski i Czeski Cieszyn. To miejsce w którym tradycje polskie i czeskie łączą się ze sobą.
Zamek w Cieszynie
Góra Zamkowa, choć nie jest wielkim wzniesieniem, stwarzała dogodne warunki do zbudowania słowiańskiego grodu, ze względu na swoje strome zbocza i bliskość rzeki Olzy. Po powstaniu Księstwa Cieszyńskiego w 1290 roku rozpoczął się okres intensywnego rozwoju miasta. Pod wodzą Mieszka, a następnie jego potomków – Kazimierza I Cieszyńskiego i Przemysława I Noszaka, Zamek cieszyński został przebudowany w kamieniu i nabrał gotyckiego charakteru.
Po przejściu we władanie Habsburgów architektura na Górze Zamkowej została zmodernizowana. Zniszczone ruiny rozebrano, pozostawiając tylko niektóre elementy, takie jak rotunda Św. Mikołaja czy Wieża Piastowska. W ich miejsce powstał klasycystyczny pałac wraz z oranżerią i pałacowym ogrodem w stylu angielskim. Zamkowa Góra doczekała się również swojego browaru, który od 1846 roku działa nieprzerwanie do dziś.
Góra Zamkowa – elementy pierwotnego zamku
Choć Zamek Cieszyński zmieniał właścicieli i przeszedł gruntowną przebudowę, część pierwotnych elementów przetrwała do dziś. Wieża obronna, znana jako Wieża Piastowska znajduje się na szczycie Góry Zamkowej, w jego północno-zachodniej części.
Gotycka, murowana, wzniesiona w I połowie XIV wieku z kamienia łamanego i kamieni budowlanych, jako jedyna z czterech nie uległa zniszczeniu. W dolnej części jej mury mają dwa metry grubości i stopniowo zwężają się ku górze od wewnątrz. Na wieży zauważyć można cztery gotyckie tarcze heraldyczne, przedstawiające piastowskie orły wykonane w płaskorzeźbie. Pięciopiętrowa wieża ma 24 metry wysokości i obecnie jest dostępna dla zwiedzających. Stanowi świetny punkt widokowy na całe miasto.
Góra Zamkowa nosi również jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków polskiego budownictwa, czyli Rotundę św. Mikołaja. Jej mury zewnętrzne zachowane są niemal w całości zachowane w oryginale do dziś.
Zamkowa Góra – wyjątkowa atrakcja turystyczna
Na Górze Zamkowej w Cieszynie zobaczyć można nie tylko stare zabudowania pamiętające czasy Piastów. Za czasów Habsburgów, w okresie przebudowy zamku powstał tutaj również browar, który był jednym z pierwszy polskich browarów, produkujących piwo na skalę przemysłową. Choć już w XVII wieku ówczesny regent rozpoczął w tym miejscu działalność browarniczą, dopiero arcyksiążę Karol Ludwik Habsburg osiągnął w tej kwestii prawdziwy sukces, rozpowszechniając cieszyński trunek na obszarze całych Austro-Węgier.
Góra Zamkowa i charakterystyczna Wieża Piastowska do dziś widnieją jako logo Zamkowego Browaru w Cieszynie. Przez cały rok można odwiedzać to miejsce, by poznać i zobaczyć cały proces tradycyjnego warzenia piwa.