Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Czym jest kirkut i jakie ma znaczenie dla Żydów?

27 września 2022 kirkut


Wiele osób nie wie, że na terenie Polski znajduje się sporo cmentarzy żydowskich. Jest to spowodowane obecnością mniejszości narodowej na terenie Rzeczypospolitej, jaką są Żydzi. W tym artykule przedstawimy ogólne informacje na temat cmentarzy żydowskich oraz krótko scharakteryzujemy mniejszość żydowską, która zamieszkuje na terenie Polski.

Czym są kirkuty?

Kirkut był dawniej nazywany kierkotem. Ta nazwa oznacza po prostu „cmentarz żydowski”. Warto zwrócić uwagę na fakt, że wyraz ten nie jest odbierany negatywnie wśród Żydów, czyli ich nie obraża. Oznacza to, że słowa kirkut można używać w normalnej mowie na co dzień. Jednak nie zawsze tak było, ponieważ słowo pochodzi od obraźliwego określenia niemieckiego – Kirchkot, które jest przerobioną wersją słowa „cmentarz”. Zamiana członu „hof”, czyli „podwórze”, „dziedziniec” na „kot”, czyli „błoto” sprawiała, że słowo brzmiało obraźliwie. Warto zwrócić uwagę na ciekawostkę, że cmentarze należące do społeczności innych wyznań nie mają w polszczyźnie osobnych nazw.

Obecność Żydów w Polsce – statystyka

Żydzi są mniejszością narodową zamieszkującą na terenie Rzeczypospolitej Polski. Według narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w Polsce zamieszkuje 7353 osób pochodzenia żydowskiego. Są to dane z 2011 roku. Natomiast w roku 2002 mniejszość żydowska w Polsce była szacowana na 1055 osób. Mniejszość żydowska według województw przedstawia się następująco:
– województwo mazowieckie: 2690 osób (2002 rok: 397 osób),
– województwo dolnośląskie: 880 osób (2002 rok: 204 osoby),
– województwo małopolskie: 745 osób (2002 rok: 50 osób).
Żydzi to wyznawcy religii mojżeszowej. Prawie każdy Żyd aktywnie działa w Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich .

Znaczenie cmentarzy wśród społeczności żydowskiej

Cmentarz, mykwa i synagoga to miejsca bardzo istotne w życiu każdego Żyda. Kirkut jest miejscem, gdzie ciała zmarłych mają czekać momentu, gdy nadejdą czasy mesjańskie. Oznacza to również, że żaden grób nie może zostać naruszony. W innych wyznaniach dopuszcza się po upływie określonego czasu rozkopanie grobu, usunięcie szczątków i złożenie w tym miejscu kolejnych zwłok. Jeżeli natomiast chodzi o ekshumację zwłok, to jest ona możliwa tylko za zgodą rabina. Są to przypadki, na przykład: gdy prokurator tak zadecyduje, gdy istnieje zagrożenie zniszczenia grobu lub w przypadku przymusu przeniesienia zwłok. Jednak unika się ekshumacji zwłok osób, które zginęły w obronie wiary oraz zostały pochowane w miejscu kaźni. Wiele osób nie ma pojęcia, że na terenie Rzeczypospolitej Polski znajduje się wiele cmentarzy żydowskich. Cmentarze żydowskie, tak jak każde, są miejscami pochówku tysięcy ludzi, którym należy się szacunek po śmierci. Warto również wiedzieć, że kirkuty to często najstarsze zabytki kultury materialnej na wielu terenach w Polsce. Może to być również nierzadko miejsce martyrologii. Dzięki temu tekstowi wiesz już, czym dokładnie są kirkuty i jakie mają znaczenie wśród mniejszości żydowskiej.

Redakcja halocieszyn.pl

Witaj na naszym blogu, który w pełni poświęcony jest miłości do turystyki i produktywnej rozrywce. Znajdziesz u nas inspirujące ciekawostki naukowe, podróżnicze porady i najlepsze miejsca, w których aktywnie odpoczniesz!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ile litrów ma plecak szkolny?
Ile kosztuje helikopter?

Ile kosztuje helikopter?

4 czerwca 2024

Co ma większą powierzchnię księżyc czy Afryka?

Jesteś zainteresowany reklamą?